Venture Capital – U što bih ulagao da sam VC?

venture capital

Nakon što su 4 startupa pitchali svoje poslovne modele, na jednom od događanja startup ekosustava u Singapuru, poznanica me pitala:

“Da si danas Venture capitalist, u koje industrije i trendove bi ulagao?”

Na prvu, zvuči vrlo jednostavno – AI startupe!  Ili bilo koji drugi buzzword trenutno atraktivan u tehnološkom svijetu. Ali, kada sam razmišljao dalje i stavio se u poziciju VC-a, moja razmišljanja su postala konkretnija.

Što je Venture Capital?

VC – Venture Capital (fond rizičnog kapitala) je jedan od alternativnih načina ulaganja koji ulaže u startup tvrtke s velikim potencijalom rasta. Alternativno, Venture Capital je gotovo sve što nije ulaganje u tržište kapitala, obveznica i dionica (prema CFA kurikulumu).

Osnova svake investicije je odnos dviju veličina – povrata na investiciju i prihvaćenog rizika.  Što je veći rizik investitora, to je i veći očekivani povrat na investiciju. Tvrtke u koje ulažu Venture Capital fondovi uglavnom nemaju trenutnu imovinsku vrijednost ili profitabilnost koja bi uz razumnu projekciju budućih prihoda predvidjela povrat investicije u zadanom vremenu  ali, nadamo se da imaju veliki potencijal rasta prihoda i profitabilnosti.  Potencijal startupa se procjenjuje ovisno o stadiju njegova razvoja i dostupnim informacijama. Često su to kvalifikacije i iskustva tima osnivača, tržišna relevantnost poslovne ideje, obranjivost intelektualnog vlasništva ili poslovnog modela, tehnička izvedivost, tržišni trendovi, utjecaj konkurencije pa čak i intuicija. Drugim riječima,  neizvjesnost i rizik ulaganja su veći i stoga se metode vrednovanja i upravljanja takvim investicijama razlikuju  od konvencionalnih ulaganja u tržište kapitala.

Jedna važna komponenta Venture Capital investiranja je aktivni angažman u usmjeravanju kompanije i pružanju pomoći za ostvarivanje njenih strateških ciljeva.

Za sve koji žele znati više o Venture Capital fondovima, predlažem da počnu od općenitog pregleda:

Investopedia –  https://www.investopedia.com/terms/v/venturecapital.asp,

a zatim istraže nekoliko mojih favorita u VC svijetu:

Sequoia https://www.sequoiacap.com/

Greylock partners https://www.greylock.com/

Andreessen Howoritz  https://a16z.com/

Social Capital  https://www.socialcapital.com/

Investicijska teza i principi ulaganja

Doing something great
Photo by Clark Tibbs on Unsplash

Vratimo se na zanimljivi dio i ono naizgled jednostavno pitanje s početka teksta – u koje industrije i trendove bih ja investirao kao VC.

Godinama surađujem sa startup tvrtkama i nalazim se u raznim ulogama startup ekosustava u Hrvatskoj i šire. Imao sam prilike čuti mnogo startup ideja u ranoj fazi, pitcheva koji traže investicije u kasnijoj fazi. Vidjeti neočekivane uspjehe i ničim izazvane neuspjehe. Voditi startupe i razmatrati investicije u startupe. S obzirom na sve navedeno, pušem i na hladno kada je riječ o ulaganjima u startupe, a u nastavku teksta sam objasnio neke od principa kojih bi se držao prilikom ulaganja.

Prije svega, mislim da je vrlo važno imati jasne motive, odnosno svrhu ulaganja jer . Ona će nam pomoći da odredimo fokus. Ono što me motivira šire od samog povrata na investiciju je utjecaj i društveni efekt koji rješenje može imati.

Nastavno na navedeno,  postavljam Investicijsku Tezu:

Filip Ventures  pomaže riješiti globalno značajne probleme o kojima ljudi istinski brinu, podrškom robusnih poslovnih modela i poduzetnika sa strašću prema problemu koji rješavaju.

Za uspješno investiranje u startup tvrtke ključno je imati dobar tzv. deal flow. Nakon što imamo pristup prilikama za ulaganje iznimno je važno napraviti dobru selekciju startupova u koje će se zaista i investirati.  Kako bismo stavili stvari u perspektivu, vodeći VC fondovi u Silicijskoj dolini ulože u 1 od 700 startupa koje uzmu u razmatranje.

Principi kojima se vodimo kod evaluacije, selekcije i donošenja odluka olakšavaju daljnji rad, a navodim svoje principe kao sljedeće:

  • Vjerujemo da je tržišni rizik veći od tehnološkog rizika
  • Želimo surađivati s briljantnim pojedincima koji imaju duboko razumijevanje korisnika, problema koji rješavaju i industrije u kojoj djeluju
  • Želimo podržati robusne poslovne modele koji imaju jedan jasan izvor prihoda
  • Preferiramo startupe koji imaju rane prihode i mogućnost za bootstrapping bez investicije
  • Biramo investicije u kojima mi možemo pomoći ostvariti pozitivne ishode

Odabir industrija

Dolazimo napokon i do seksi dijela – u koje industrije i u koje trendove vjerovati.  Ovdje se služim razmišljanjem “fundamentalista” – investicijski pristup koji ulaže dugoročno u društva s dobrom strateškom pozicijom na tržištu, snažnom bilancom i perspektivom razvoja. Ako ste ikada čitali o stilu koji promovira Buffet, recimo da je to isti smjer razmišljanja.

Životni vijek startupa koji traže investiciju uglavnom je vrlo kratak (cca 1-3 godine), vrlo često nisu profitabilni, proizvod / usluga tek je u prvoj fazi tržišnog prihvaćanja, a nekada nije niti razvijena. Jednostavno rečeno, nema fundamenata za analizu i ovaj pristup nije moguće primijeniti u klasičnom obliku.

Radi navedenoga moja fundamentalna razmišljanja usmjerena su na izbor industrije, odnosno područja u koja vrijedi uložiti resurse imajući u vidu tržišni rizik.  Postavljeni kriteriji kod izbora industrije:

  • Industrija je prisutna u razvoju čovječanstva i utječe na kvalitetu života
  • Ulaganje ima dugoročnu perspektivu a ne eksploataciju kratkoročnog trenda
  • Potražnja za rješenjima koje industrija nudi su u porastu, bez obzira na makroekonomska kretanja
  • Industrija pokazuje znakove prihvaćanja tehnoloških inovacija
  • Industrija je demonstrirala iznadprosječan rast i iznadprosječan povrat na investiciju u proteklom razdoblju

Slijedeći ove kriterije usmjeravam se na tri velika područja koja su značajna za razvoj čovječanstva i čija temeljna potražnja kontinuirano raste.

Agtech & food

Agritech
Photo by Caleb Stokes on Unsplash

Svjetska populacija raste, s njom i potražnja za hranom – do 2050. godine ponuda hrane mora se povećati za 60%  kako bi se zadovoljila očekivana potražnja.

Poljoprivreda je jedna od najvećih svjetskih industrija koja zapošljava oko 1 milijarde ljudi.  Trenutno stanje industrije postavlja niz izazova za održivost zbog svog utjecaja na okoliš, emisiju stakleničkih plinova i zagađenje vode.

Društvo postaje svjesno važnosti zdrave prehrane te utjecaja kvalitete hrane na zdravlje. Sigurnost hrane, sljedivost lanca vrijednosti, ambalaža i smanjenje otpada samo su neki od zadataka koje treba riješiti.

Podrškom sektora za inovativni razvoj poljoprivrede  i proizvodnje hrane imamo priliku život na Zemlji učiniti ugodnijim i dugoročno održivim.

Mobility

Venture capital
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Industrija koja je u prošlom stoljeću doživjela rapidni razvoj, danas predstavlja prepreku urbanom razvoju i održivom životu.

Svake godine problem zagađenja, prometnih gužvi, nedostatka parkirnog prostora, neefikasnost, visoki trošak i mala produktivnost, postaju sve veći. Navedeni problemi predstavljaju kompleksne izazove, ali i veliku poduzetničku priliku.

Moderni svijet treba rješenja koja mogu ponuditi brži, jeftiniji, čišći, sigurniji, efikasniji i fleksibilniji transport. Kontinuirano se unapređuje tehnologija električnih vozila koja postavljaju prodajne rekorde svake godine. Transport zasnovan na autonomnim rješenjima i dijeljenju mogu preusmjeriti model vlasništva vozila u model usluge transporta koji će bolje zadovoljiti moderne potrebe.

Biotech & Digital Health

Venture capital
Photo by CDC on Unsplash

Populacija koja raste i stari ima povećani broj kroničnih bolesti, dijabetesa, kardiovaskularnih i autoimunih stanja što dovodi do sve većeg troška zdravstvene zaštite.

Stopa preživljavanja i kvaliteta života kontinuirano se unapređuju kroz aktivnosti zdravstvene zaštite kao što je dijagnoza, liječenje i nadzor stanja.

Nove metode kao genomika i genetski inženjering, omogućavaju razumijevanje osnovnih bioloških funkcija kao preduvjet za njihovo unapređenje.

Naglasak na prevenciju i kvalitetu zdravstvene njege samo je komadić dobrobiti koje digitalizacija zdravstva može omogućiti, industrija koja raste 24% godišnje

U zajedništvu s novim tehnologijama kao AI i IoT, digitalno zdravstvo može postati efektivnije u unapređenju mentalnog zdravlja, fizičke kondicije i cjelokupnog zdravlja.

Riječi za kraj

Pitanje s početka članka u meni je pobudilo znatiželju i mali misaoni izazov koji me motivirao da napišem ovaj tekst. Ono što svjesno nisam uzeo u obzir je geografska komponenta. Sasvim je sigurno da određeni sektori imaju bolju zastupljenost, kvalitetnije razvijenu infrastrukturu i povoljnije regulatorno okruženje ovisno o lokaciji. Također, sasvim je jasno da ovo nije analiza dostatna za formiranje fonda i istinsku alokaciju kapitala u startup kompanije, ali Vam može pomoći kao okosnica i smjer razmišljanja o ulaganjima.

Pokušajte razmisliti koje industrije bi ste Vi odabrali za investiranje svog fonda i zašto. U koje trendove vjerujete i smatrate da će promijeniti svijet, ali i nagraditi one koji ih podržavaju od najranijih dana? To je dobra vježba za promišljanje svakog startup osnivača kod odabira područja u koje želi uložiti svoje resurse prije nego li to učini.

Stavovi izneseni isključivo su stavovi autora proizašli iz osobnog iskustva i služe za obrazovne svrhe te ne zastupaju stavove niti jedne organizacije. Ovo nije investicijski savjet niti preporuka za investiranje.

 

Ako vas zanimaju ovakve teme, pročitajte i naš blogove o Venture building modelu.

Kategorije
Najnovije objave