StartIT za razvoj poduzetničke ideje

StartIT žiri

Nakon dvije uspješne startup sezone, došlo je vrijeme i za treću generaciju polaznika. O StartIT-u smo već imali prilike pisati s obzirom da Lean Startup Hrvatska i ICT Županija već godinama uspješno surađuju. 

 

StartIT 2021

StartIT je program poduzetničke edukacije dizajniran za pojedince, ali i timove koji su u  inicijalnoj fazi razvoja tehnološkog proizvoda ili usluge te trebaju podršku za razvoj poslovne ideje i pokretanje poslovanja. StartIT program se realizira već treću godinu za redom. Cilj programa je pružanje potpore pojedincima u procesu razrade poslovne ideje, analize tržišta, izrade poslovnog plana, razvoja prototipa, pristupa izvorima financiranja. Bilo da se radi o ideji ili projektu u ranoj fazi razvoja, program pruža podršku stručnih mentora s višegodišnjim iskustvom u startup poslovanju.

StartIT je pokrenula Splitsko-dalmatinska županija u okviru projekta ICT Županija s vizijom razvoja tehnološkog poduzetništva u drugu najveću gospodarsku granu Splitsko-dalmatinske županije. Projektom se želi ukazati na dostupnost i jednakost prilika svima koji se žele okušati u razvoju ideje i pokretanju poduzeća kako bi povećali kvalitetu života u lokalnoj zajednici, ali i društva općenito.

StartIT KickOff
Izvor: ICT Županija

 

Ovogodišnji StartIT program

Prijave su trajale do 7. listopada 2021., a StartIT Kick Off će se održati 9. listopada kada će svi prijavljeni imati priliku pitchati svoje projekte pred stručnim žirijem. Nakon selekcijskog procesa, za odabrane počinje prvi tjedan intenzivne startup edukacije – StartIT Camp gdje će glavnu ulogu preuzeti Lean Startup Hrvatska. 

StartIT program

StartIT Camp je nastavak na StartIT KickOff događaj na kojem su odabrani timovi koji ulaze u program.  Edukacije u obliku StartIT Campa će obuhvatiti sljedeće teme: 

  • Motiviraj, pokreni i naciljaj tržište (vrste tržišta/startup poslovni modeli/istraživanje tržišta)
  • Definiraj poslovni model (Customer centric map, Idea Vs Problem, Lean Canvas
  • Kako doći od poslovnog modela (Plan A) do uspješnog biznisa? (Startup Drill ploča i korisnički razgovori)
  • Razumijemo korisnike i nudimo im rješenje  (MVP i stvaranje validiranog učenja) 
  • Perspektiva za daljnji program (Product/market fit i put do njega. Kako najbolje iskoristiti mentorske sate)

 

U narednim mjesecima, polaznike očekuje StartIT trening u trajanju od 8 tjedana kroz „Mentor’s speed dating “ koncept. U sklopu samostalnog rada na projektima timovima će se omogućiti mentorske i grupne feedback sesije, paneli, predavanja i networking. Timovi će u ovom razdoblju raditi na daljnjem razvoju i testiranju poslovnih modela uz offline i online podršku mentora. U mentoriranje će biti uključeni startup mentori kao i vanjski stručnjaci iz pojedinih područja prema potrebi. 

Program završava Demo danom tijekom kojeg će polaznici moći prezentirati svoj rad i pitchati svoje projekte. Timovi će se natjecati za nagradni fond u iznosu od 50.000 kuna, a odluku o pobjedniku donijet će stručni žiri.

 

StartIT žiri
Izvor: ICT Županija

Startup timovi 2021

I ove godine očekuju nas brojni, zanimljivi timovi i njihovi projekti. Stručni žiri odlučio se za čak 14 timovima koji će ove godine djelovati i razvijati svoje ideje u sklopu programa. Svaki projekt ima veliki potencijal za uspjeh te jedva čekamo vidjeti rezultate. Prvi projekt, osim što svojim imenom privlači pažnju i koncept je interesantan. Radi se o Adriatic Questu na čelu s Anom Ban koja želi turistima olakšati upoznavanje mjesta koje posjećuju. Vrlo privlačan projekt predstavio je i Josip Janković s platformom Crowdhome s ciljem omogućavanja vlasnicima nekretnina izgradnju stambenog objekta bez posrednika. Sljedeći projekt je Čudesna Šuma, hvalevrijedna inicijativa Lovre Rumore kojom želi ozeleniti svoj Split. Mislav Čizmić želi ubrzati proces potrage za stambenim objektom uz pomoć Digitalne oglasne ploče. Još jedna plemenita inicijativa jest i DonatQR Mateja Kožice koji želi osigurati da donirani predmeti i hrana stignu u prave ruke. Kako bi pojednostavila i potaknula online kupovinu karata, Maja Galić je došla na ideju Kleo museum projecta. Anđela Prnjak i njen Rent A Local žele strancima omogućiti lakši i brži pronalazak doma u Hrvatskoj. Hrvoje Kalinić s ciljem uštede električne energije dolazi na ideju SenseIT-a. Frane Križanović i njegov tim žele digitalizirati poslovanje stoga su prezentirali projekt SyncBook, dok se Danijel Križanović pobrinuo za naše zdravlje s projektom Shape-uber for fitness kojim želi olakšati izbor trenera i mjesta za vježbanje. Marko Đula želi svojom Vjetrenjačom potaknuti korištenje obnovljivih izvora energije, a Davor Milanko je osmislio digitalno ogledalo pod nazivom Vyu-Vizuo. Zhamilya Nazyrbayeva s projektom EatCheap želi iskoristiti hranu pred istekom roka trajanja, a Bojan Vuina donosi Sportever za sve rekreativce. 

Projekata je mnogo, a timove čekaju mjeseci intenzivnog rada, stoga ne sumnjamo kako će i ova StartIT godina donijeti brojne uspješne priče.

Kategorije
Najnovije objave