NADES design – tim koji nastoji smanjiti emisije CO2 do 2030

Nedostatak zastupljenosti žena u ruralnim područjima ne utječe samo na razvoj poduzetničkog ekosustava već sprečava mnoge žene da u potpunosti razviju svoje potencijale. Kako bi se doskočilo ovom problemu i unaprijedio položaj žena u poljoprivredno-prehrambenoj industriji, pokrenut je Empowering Women in Agrifood program.

EWA program organizira Lean Startup Hrvatska u suradnji s EIT Food. Riječ je o programu podrške namijenjenom poduzetnicama u ranoj fazi karijere u svrhu razvijanja održivog poslovanja. Program je pokrenut s ciljem postizanja rodne ravnopravnosti i poticanju žena na zauzimanje vodećih pozicija u poljoprivredno-prehrambenoj industriji. U 6-mjesečnom programu poduzetničke inkubacije u Hrvatskoj sudjeluje 10 poduzetnica, a jedna od njih je i Manuela Panić koja stoji iza startupa NADES design. Ovo je njena priča.

Misija NADES designa

Svi volimo birati proizvode deklarirane kao prirodne jer smo sve svjesniji da je zdrav način života imperativ. Ali nismo svjesni da se biljni ekstrakti ne proizvode uvijek ekološki već korištenjem štetnih otapala na bazi nafte. Otapala se svakodnevno koriste u brojnim industrijskim procesima, a procjenjuje se da čine gotovo 60% svih industrijskih emisija i 30% svih emisija hlapljivih organskih spojeva u svijetu. (Bubalo, C.; Anastas, P.) Globalni cilj je pronaći zelene alternative za trenutno korištena otapala i smanjiti emisije CO2 do 2030.

To je također i cilj NADES Design-a. Njihova misija je promijeniti industrijsku upotrebu otapala. Njihov konačni cilj je razviti i proizvesti nova zelena biootapala za upotrebu u ekstrakciji, biokatalizi i prirodnim znanostima, te pridonijeti smanjenju emisija CO2. Baš iz tog razloga, posljednjih 10 godina ovaj tim razvija 100% zelena bio otapala nazvana prirodna eutektička otapala (engl. Natural deep eutectic solvents).

Razvoj proizvoda

NADES otapala mogu u potpunosti zamijeniti toksična otapala i smanjiti emisiju CO2. Ta su otapala mješavina najmanje dvaju prirodnih metabolita te su tekuća i stabilna na sobnoj temperaturi. Jedno od takvih otapala čak imate u svojoj kuhinji, a to je med.

 Slika 1. Prirodna eutektička otapala.

Koristeći nova otapala, tim je razvio tri proizvoda, odnosno biljne koktele (ekstrakte) u NADES-u. Ti ekstrakti imaju duži rok trajanja u usporedbi s onima koji su trenutno dostupni na tržištu. Ootapala se mogu otopiti najmanje 100 puta više bioaktivnih spojeva iz biljaka u usporedbi s trenutno komercijalno dostupnim proizvodima. 

Slika 2. Ekstrakti biljaka u NADES otapalima

Najveća konkurentska prednost ovog startupa je mogućnost razvoja rješenja po narudžbi, tj. in silico dizajna otapala korištenjem softvera COSMOtherm i matematičkih modela za pripremu biljnih ekstrakata.

Slika 3. In silico dizajn novih NADES otapala.

NADES design tim

Tim se sastoji od 7 znanstvenica s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta bez prethodnog iskustva u poduzetništvu, ali s velikim entuzijazmom prema svom poslu. To su: izv. prof. prof. Kristina Radošević (određivanje citotoksičnosti i priprema THEDES-a), doc. prof. Marina Cvjetko Bubalo (proizvodnja i razvoj biokatalitičkog procesa), prof. Ivana Radojčić Redovniković (upravljanje i kontinuirani razvoj proizvoda na bazi NADES-a), Mia Radović, mag.ing. (proizvodnja i razvoj biokatalitičkog procesa), dr. sc. Manuela Panić (priprava i karakterizacija, primjena NADES-a u ekstrakciji, biokatalizi u laboratorijskom i poluindustrijskom mjerilu), Anja Damjanović, mag.ing. (priprema biljnih ekstrakata u NADES-u) i Martina Bagović, mag ing. (priprema terapeutskih eutektičkih otapala (THEDES).

Slika 4. Članovi dizajnerskog tima 

Znanstvenice pokušavaju premostiti jaz između akademske zajednice i industrije i na tržište dovesti održive zelene proizvode. Njihova priča s ovom vrstom otapalima započela je 2013. godine u akademskoj zajednici, a od tada rade i stvaraju inovacije na polju zelene kemije. Vjeruju da je sada vrijeme i da je industrija spremna za implementaciju zelenih otapala u svoje proizvode. 

Razvoj projekta 

Do sada su imale brojne industrijske, kao i istraživačke nacionalne i međunarodne suradnje. Za tržište u ovoj fazi,imaju 3 nova proizvoda na TRL5 – biljne ekstrakte u NADES otapalima koji imaju antiage, antioksidativno i antimikrobno djelovanje. Njihova dugoročna vizija je postati lider u dizajnu i proizvodnji ovih otapala te njihovoj primjeni u različitim industrijskim nišama, od kemijske, farmaceutske, do prehrambene industrije. Njihov trud je prepoznat pa su tako dobile potporu ACT grupe za pokretanje poslovanja i razvoj proizvoda.

Osim EWA programa, članice su trenutno u još jednom programu EIT Food – Jumpstarter. Zbog povezanosti kroz EIT Food mrežu, timu se ukazala prilika za prezentaciju proizvoda potencijalnim klijentima kao B2B tvrtka. 

Vrijednost EWA programa i slijedeći koraci

Tijekom EWA programa u Hrvatskoj dobile su znanje, sjajne mentore i mnoga poznanstva s ljudima iz agri-food područja. Ističu kako je za njih ipak najvrjednije bilo mentorstvo jedan na jedan te jednostavniji dolazak do povratnih informacija putem poduzetničke mreže programa.  

Polaznice ističu kako se nakon programa osjećaju spremnije za suočavanje s poduzetničkim svijetom.  Tijekom programa NADES bilježi i napredak u razvoju proizvoda, a završetkom projekta već imaju nekoliko novih ideja koje žele realizirati ili su na njima već počele raditi.

Osim toga, tim ističe kako je više nego zadovoljan suradnjom sa Lean Startup Hrvatska. Trening je bio jako dobro organiziran, sve je bilo na vrijeme i prema rasporedu. Predavanja su bila vrijedna dok su mentorske sesije bile vrlo korisne. Jako su zahvalne što su bile dio ovog programa i što su imale priliku čuti iskustva poduzetnika i upoznati ljude u Hrvatskoj koji im mogu pomoći da ispune svoje snove.

Za više informacija o proizvodima i timu posjetite njihovu web stranicu ili društvene mreže Linkedin te Twitter

Kako izgleda jedan radni dan u NADES designu možete pogledati u videu.

O EIT Food inicijativi

EIT Food je najveća i najaktivnija svjetska zajednica za inovaciju hrane. Snažno potiče inovacije s ciljem izgradnje prehrambenog sustava koji će proizvoditi zdravu i održivu hranu.

Uz potporu Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), tijela Europske unije, EIT Food inicijativa ulaže u projekte, organizacije i pojedince koji dijele njihove ciljeve za zdrav i održiv prehrambeni sustav. Istovremeno, omogućavajući inovacijski potencijal u poduzećima i sveučilištima, ohrabruju startupe u poljoprivredno-prehrambenom sektoru na razvoj novih tehnologija i proizvoda. Poduzetnike i stručnjake opremaju vještinama potrebnim za transformaciju prehrambenog sustava, a potrošače stavljaju u središte njihova rada pomažući u izgradnji povjerenja kada je u pitanju podrijetlo njihove hrane.

EIT Food je jedno od devet inovacijskih zajednica koje je osnovao Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT), neovisno tijelo EU-a osnovano 2008. za poticanje inovacija i poduzetništva diljem Europe.

Saznajte više na www.eitfood.eu ili ih zapratite putem društvenih mreža: Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube i Instagram.

Kategorije
Najnovije objave