Digitalno zdravstvo, personalizacija i pametna obrada podataka dio su trendova koje promatraju investitori i slijede domaći healthtech startupi

GSHI demo dan

Zbog velikog interesa i potrebe za inovacijama u zdravstvu, ove smo godine po prvi puta u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu organizirali specijalizirani program podrške – Get Started in Health Innovation. Kroz interdisciplinarni pristup zasnovan na resursima sveučilišta, podršku partnera iz industrije i međunarodni doseg, program je ponudio jedinstvenu podršku u razvoju i edukaciju za inovatore u zdravstvu. 

Tijek programa Get Started in Health Innovation

Program je započeo krajem svibnja kickoff bootcampom dok je vrhunac uslijedio 06.12. Get Started in Health Innovation Demo danom. Polaznici programa su dokazali kako hrvatski startupi imaju globalne ambicije te smo kroz panel mogli naučiti više o ulaganjima u healthtech startup općenito. No o ovoj gorućoj temi nismo samo pričali, već je svoje zanimljive projekte predstavilo 6 izvrsnih timova.

U hibridnom formatu uz pomoć 9 digitalnih alata sudionici su prošli kroz jedinstveno iskustvo prateći suvremene metode razvoja startupa. Kroz drugu fazu programa usmjerenu na izlazak tržište, timove su pratili iskusni stručnjaci iz raznih područja kao što su Filip Šardi, Damir Brčić, Branka Lasić, Tihana Petričević, Adrijana Vinter, Radan Spaventi, Aleksandra Love, Marijana Šarolić Robić i Anita Tripalo.

GSHI demo day

O kvaliteti rješenja odlučivao je stručni žiri koji se sastoji od profesionalaca i stručnjaka iz područja venture capitala, gdje su startupi istovremeno imali priliku tražiti investiciju za svoje projekte. Koji su uvjeti i kako doći do investicije pročitajte u nastavku. 

Panel o trendovima u venture capitalu

“Trendovi u bioznanosti idu u prilog sporom razvoju ovog sektora jer startupi u ovom području imaju sporiji rast i veća ulaganja, no isto tako, veću izlaznu vrijednost i rast u konačnici.” – upozorio je Filip Stipančić iz Lean Startup Hrvatska, inovacijske agencije usmjerene na edukaciju i razvoj startup timova.

Panel demo dana fokusirao se na perspektivu ulaganja u startupe, odnosno financiranje kroz venture capital. Venture capital fondovi se primarno bave ulaganjem u startupe u čiju poslovnu priliku i sposobnost izvršenja vjeruju. Radi pristupa većem broju startupa povezani su s akceleratorima na čijim demo danima sudjeluju. VC fondovi startupima će pomoći u stvaranju kontakata i u strateškim odlukama kroz odnose s osnivačima i sudjelovanjem na upravnim odborima.

Vedran Blagus (South Central Ventures) i Mirna Marović (VentureXchange) na panelu su raspravljali o različitim venture capital modelima te svojim iskustvima ulaganja u startupe. Mirna i Vedran složili su se sa trendovima u bioznanosti te su i sami potvrdili kako je ulaganje u biotech i healthtech startup često iznimno skupo i dugotrajno.

Panel rasprava GSHI demo day

Kako dobiti Venture Capital investiciju

Svojim dugogodišnjim iskustvom ovi uspješni pojedinci odali su nam što mora imati startup kako bi postao venture capital investicija od samih početaka:

“U našem slučaju, važno je da startup već ima prvi prihod te mogućnost prodaje ili udjela u startupu. Isto tako, češće ulažemo u startup koji imaju veću i bržu tendenciju rasta te naravno u čiju ideju se razumijemo. Kada investirate neki veći kapital to je kao da ulazite u “brak na određeno vrijeme”. Želim reći, važno je da investitori i startup tim kliknu, ali naravno, važne su nam i brojke. Rekao bih da je omjer 50-50.” – komentirao je Vedran Blagus.

Kroz ulogu  “Poslovnog anđela” svoju perspektivu dala je i Mirna Marović:

“Razlika prihoda u ranijoj i kasnijoj fazi jest ta što u pre-revenue fazi ključnu ulogu ima poslovni anđeo. U ovoj fazi, on ocjenjuje kvalitetu tima te njegovu agilnost, odnosno sposobnost da “pivotiraju” proizvod ako nije uspješan. Poslovni anđeo mora u začetcima prepoznati potencijal tvrtke da “skalira” svoju ideju, što je primjerice u sektoru usluga iznimno teško.” – komentirala je Mirna Marović, financijašica s gotovo 30 godina iskustva u raznim sektorima.

Kako doći do bespovratnih sredstava kao startup?

Kada je riječ o izvorima bespovratnih sredstava, panelisti su nam objasnili kako i ovdje postoje značajne razlike ovisno o fazi u kojoj se startup nalazi:

“Kada govorimo o financiranju same ideje, gdje startup još nema MVP (minimum viable product) odnosno prvu verziju proizvoda, onda govorimo o POC (proof of concept) espovratnim sredstvima koji finaciraju sve od samih ideja, jer to je ipak prerana faza za venture kapital. Naravno ovdje također postoje određeni kriteriji koje je potrebno zadovoljiti. Tim jednostavno mora biti globalno konkurentan na današnjem tržištu. Rekla bih da se od startupa traži, kao u nogometu – pobijediti na svjetskom prvenstvu. Kada je pak riječ o korporativnom venture kapitalu, ovdje je cilj održivost. Oni okupljaju startup koji će razvijati ideje koje su im potrebne, otvaraju natječaje i integriraju te startup u svoju tvrtku.”

“Tvrtke slične našima imaju ipak nešto veće finacijske mogućnosti, no također imaju puno strože kriterije i isplata često traje dosta dugo, dok primjerice u Americi, sredstva znaju sjesti već kroz nekoliko dana. Rekao bih da su oni ipak skloniji riziku jer se radi o većem tržištu, no mislim da i u Hrvatskoj ima jako puno investitora, možda čak i previše. Za venture capital je ipak potrebna obaveza i ozbiljnost sa obje strane te potpuni fokus na projekt na kojem startup radi. Kada se startup na to odluči, popis svih Venture capitala može pronaći na raznim stranicama, primjerice Chruchbase.”- savjetovao je Vedran. 

Ako i vi imate ideju o kojoj već dugo razmišljate, sada znate što učiniti! Ako pak nemate ideje, inspirirajte se idejama healttech inovatora iz Get Started in Health Innovation programa.

Startupi u ranoj fazi predstavili svoje projekte

Od početka programa u programu je sudjelovalo:

  • 13 timova.
  • 33 članice i člana tima.
  • 60% ženskih članova tima.
  • 21 član tima s obrazovanjem u području bioznanosti.
  • 6 doktora znanosti i 4 studenta doktorskog studija u području biomedicine.

Nakon šestomjesečnog rada na idejama, 6 izvrsnih timova predstavilo je svoje uzbudljive projekte, a to su CollisGriseo, OH, SAMO, Tinka Therapeutics, Corona Dentis i MenoAge. Prije samog pitcha mentorica i fonetičarka Anita Tripalo timove je raznim vježbama još jednom pripremala za uspješan pitch. 

Fonetičke vježbe GSHI

Više o timovima možete saznati ovdje

GSHI demo dan

Pitchevi timova slijede u nastavku.

CollisGriseo

Corona Dentis

Menoage

SAMO

Tinka Therapeutics

OH

Ukoliko se ove godine niste stigli prijaviti, bez brige! Otvorili smo prijave za Get Started in Health Innovation program za 2023 godinu! Prijaviti se možeš ovdje.  

Sve one koji su propustili ovaj event pozivamo da prate naše društvene mreže Linkedin, Facebook i Instagram kako ne bi propustili iduća druženja i rasprave o gorućim temama!

P.S. Više poduzetničkih znanja, vještina i prilika šaljemo u Inovacijskom Bento Boxu , na koji se možeš prijaviti ovdje.

Priliku za karijeru te otvorene pozicije uvijek možeš pogledati na TeamUp webu.

Kategorije
Najnovije objave